اخبار و مقالات

سوهان دستی

سوهان دستی از ابزار های سنتی بوده که در کار های ناخن کاری نیز مورد استفاده قرار میگیرد و امروزه با پیشی گرفتن صنعت ناخن کاری در سالن های زیبایی ، سوهان ها نقش موثری در زندگی روزمره کاری گرفته اند.

سوهان دستی

در دنیای ابزارآلات، سوهان دستی به عنوان یک ابزارِ ظریف اما کارآمد، نقشی کلیدی در صیقل‌کاری و پرداخت سطوح مختلف ایفا می‌کند. این ابزارِ ساده، با سابقه‌ای دیرینه، در دستان هنرمندان و صنعتگران، به مجسمه‌سازی، نجاری، فلزکاری و سایر حرفه‌ها جان می‌بخشد. این مقاله به بررسی عمیق سوهان دستی، از تاریخچه و انواع آن تا مزایا، معایب و کاربردهای متنوعش می‌پردازد.سوهان دستی، با قدمتی که به دوران مصر باستان و یونانِ قدیم باز می‌گردد، ابزاری با سابقه‌ای غنی و پرفراز و نشیب است .شواهد نشان می‌دهد که مصریان باستان از سوهان‌های فلزی برای صاف کردن سطوح سنگی و چوبی استفاده می‌کردند.سوهان‌ها در اروپا در قرون وسطی به طور گسترده در فلزکاری و ساخت اسلحه به کار می‌رفتند.با ظهور تولید انبوه، سوهان‌ها به طور فزاینده‌ای در صنعت و ساخت و ساز و آرایشی و … مورد استفاده قرار گرفتند.امروزه، سوهان‌ها در کنار ابزارهای برقی، جایگاه خود را در جعبه ابزار هنرمندان و صنعتگران حفظ کرده‌اند.

انواع سوهان

سوهان‌های دستی در اشکال و اندازه‌های مختلف با سطوحِ زبرِ متنوع، برای کاربردهای گوناگون طراحی شده‌اند، بر اساس شکل بخوایم بررسی کنیم سوهان‌های تخت، نیم‌گرد، سه‌گوش، گرد، مشتی و … و اگر بر اساس نوع دندانه باشه سوهان‌های زبر، متوسط، نرم و …از نظر جنس ، سوهان‌های فولادی، آلیاژی و …سوهان های برقی ناخن نیز در دو نوع سالن (آرایشگاه) و خانگی موجود میباشد که سوهان برقی سالن زیبایی معمولاً قدرت و سرعت بیشتری نسبت به سوهان های برقی خانگی دارد و برای استفاده حرفه ای در کار های ناخن اعم از استفاده های پیش نیاز برای ناخن کاران است طراحی شده است. سوهان برقی خانگی برای استفاده شخصی و مصارف خانگی مناسب است و زیاد محبوبیت خاصی بین مردم ندارد.

نحوه کار با سوهان

نحوه کار با سوهان های برقی اینگونه است که همیشه از سر سوهان های مخصوص و مناسب برای کار های زیبایی خود استفاده کنید.سرعت سوهان برقی را طوری تنظیم کنید که موقع استفاده به ناخت یا اشیای مورد نظر آسیبی نزند.جهت جلوگیری از آسیب رساندن به ناخن ها، از وارد کردن فشار زیاد اجتناب کنید . بعد از استفاده از سوهان حتما برای رعایت نکات بهداشتی سر سوهان را تمیز کرده و ضدعفونی کنید.موقع کار با سوهان از عینک ایمنی استفاده کنید و ناخن های خود را حتما  قبل از استفاده از سوهان کوتاه و تمیز کنید.از قرار دادن سوهان در دسترس کودکان اجتناب کنید در صورت پیشامد هرگونه مشکل، بلافاصله هنگام استفاده از سوهان  را سریعا متوقف کنید.

.

مزایا و معایب سوهان دستی

سوهان دستی، با وجود سادگی، مزایای قابل توجهی را به ارمغان می‌آورد ، دقت و ظرافت که درسوهان‌کاری به دلیل ظرافتِ ابزار، امکان کنترل دقیق و صیقل‌کاری ظریف را فراهم می‌کند. قابلیت انعطاف‌پذیری ، تنوع سوهان‌ها در اندازه و شکل، کاربردهای گوناگونی را در سطوح مختلف. سوهان‌کاری به مهارتِ پیچیده‌ای نیاز ندارد و به راحتی قابل یادگیری است.در مقایسه با ابزارهای برقی، سوهان‌ها generally ارزان‌تر هستند.سایز و وزنِ کم سوهان‌ها، حمل و نقل آسان آن‌ها را به همراه دارد.سوهان‌ها در صورت نگهداری مناسب، عمر طولانی دارند.سوهان‌کاری به منبع تغذیه‌ ی خاصی نیاز ندارد و در هر مکانی قابل استفاده است.ظرافت در کنار محدودیت محسوب میشوددر کنار مزایای سوهان دستی، باید به برخی معایب آن نیز توجه داشت برای دستیابی به بهترین نتیجه، نیاز به تمرین و تجربه در سوهان‌کاری وجود دارد.سوهان‌کاری فرآیندی زمان‌بر است و صبر و حوصله را طلب می‌کند.سوهان‌کاری به خصوص در سطوح بزرگ، نیازمند صرف نیروی بدنی است.سوهان‌کاری می‌تواند گرد و غبار زیادی تولید کند که برای سلامتی مضر است.سوهان‌کاری برای سطوح منحنی و سطوح صافِ بزرگ مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *